„Dziewczynka z zapałkami”

W grudniu w ramach programu „CZYTAJĄCE SZKOŁY” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, klasa IIIa poznała treść baśni Hansa Chrystiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.Jest to wzruszająca opowieść o niesprawiedliwości, samotności, ale w pewien sposób także o nadziei.

Baśń opowiada o biednej dziewczynce, która w mroźny, ostatni dzień roku pracuje sprzedając zapałki. Jest głodna i zmarznięta, a wokoło niej tętni życie, wszyscy spieszą się mijając dziewczynkę, jednak nikt nie kupuje od niej zapałek. Siada więc pomiędzy dwoma domami i aby się chodź trochę ogrzać, zapala zapałkę. Dzięki małemu światełku wyobraża sobie wielki ciepły piec… Jednak zapałka szybko gaśnie i piec znika. Zapala więc kolejną i wyobraża sobie stół pełen pyszności, choinkę i kolorowe lampki, wszystko to, co jest jej marzeniem... Ale i ta zapałka gaśnie. Siedząc tak boso na mrozie i marząc o ciepłym domu, na niebie pojawia się spadająca gwiazda…

Dalszą część historii poznacie sięgając po książkę. Dodam jedynie, iż baśń uczy doceniać to, co się ma i tego, aby pamiętać o potrzebujących.

                                                                                         

opracowała Kinga Biszof